Ne dovolite, da vas neprijetni smrad iz odtoka vedno znova preseneti

Hišna kanalizacija je sistem za zbiranje in odstranjevanje odpadne vode in je obvezen del vsakega objekta. Vanjo se odteka nečista voda iz kuhinje, kopalnice, WC školjke, žlebov in vseh ostalih odtokov v objektu. 

V objektih sta običajno dva ločena sistema kanalizacije, in sicer padavinska kanalizacija in fekalna kanalizacija. V slednji se pretakata nečista voda in blato, zato se pogosto zgodi, da nas preseneti smrad iz odtoka, ki je zelo neprijeten in moteč. Če se ga želimo znebiti, je predvsem potrebno poznati najpogostejše vzroke smradu in jih skušati odpraviti.

Zakaj je smrad iz odtoka tako pogost?

Kadar gre za napako v zasnovi sistema kanalizacije, sami ne moremo veliko storiti. V tem primeru je potrebno poiskati pomoč strokovnjakov, pričakujete pa lahko tudi velike finančne stroške. Poleg tega pa je za smrad iz odtoka lahko odgovornih ogromno različnih razlogov.

Da se izognemo vsem težavam, je potrebno kanalizacijo pravilno uporabljati. To pomeni, da vanjo ne zlivamo tekočin in drugih odpadkov, ki vanjo ne spadajo. V fekalno kanalizacijo zagotovo ne smete odlagati odpadnih olj, gradbenih odpadkov, trdnih odpadkov kot so plenice, vložki in drugi drobni predmeti, organskih odpadkov in ostankov hrane ter še mnogo drugih neraztopljenih snovi in usedlin.

Kako se znebiti smradu iz odtoka?

Nepravilna uporaba kanalizacije velja za najpogostejši vzrok, da iz odtokov prihaja neprijeten vonj. Vendar pa smrad iz odtoka v tem primeru ni edina težava, saj ga zelo pogosto spremljajo tudi zamašeni odtoki. 

Za odmašitev odtokov obstaja kar nekaj domačih receptov in ukrepov, ki pa niso vedno učinkoviti. Kadar je težava z zamašenim odtokom majhna, jo lahko odpravimo sami, v nasprotnem primeru je potrebno poklicati podjetje, ki se ukvarja s pregledovanjem kanalizacij in po potrebi odmaši odtok. Če je zamašitev odtoka zelo pogosta, je potrebno kanalizacijo natančno pregledati, saj je to edini način, da postane smrad iz odtoka preteklost.